KURSY WAKACYJNE

KURSY WAKACYJNE  ruszają w poniedziałek po zakończeniu roku szkolnego. Odbywają się one na kilku poziomach, w zależności od stopnia zaawansowania. Kurs wakacyjny trwa dwa tygodnie. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku od godziny 9 rano do godziny 16. W weekend robimy sobie przerwę. Codzienny system szkolenia pozwala na to, aby kursanci wpadli w rytm treningowy i stopniowo nabierali pewności siebie. Pozwala to również, oprócz korzyści treningowych, na nawiązanie bliskich znajomości z kolegami z grupy, dzięki czemu młodzież może poczuć atmosferę obozu żeglarskiego nie wyjeżdżając z Lublina.

 

Codzienny system szkolenia pozwala na to, aby kursanci wpadli w rytm treningowy i stopniowo nabierali pewności siebie.

Organizacja dnia oprócz pełnego programu szkolenia żeglarskiego zakłada również szereg rozrywek, takich jak wizyty na basenie, gry i zabawy o tematyce żeglarskiej, czy naukę szant oraz piosenek żeglarskich. 

Przewidziane są również konkursy z zakresu wiedzy i umiejętności żeglarskich, takie jak m.in. prace bosmańskie, znajomość budowy jachtu, przepisów regatowych itp. Uczestnicy będą mieli również okazję sprawdzenia swoich umiejętności podczas regat zorganizowanych na zakończenie kursu. 

Przewidziana jest wycieczka – niespodzianka, która już jednak dawno niespodzianką nie jest, ale i tak nadal budzi wiele emocji zarówno w instruktorach, jak i uczestnikach. Na zakończenie wszyscy otrzymają dyplomy uczestnictwa w regatach wraz z zajętym przez siebie miejscem oraz drobne żeglarskie upominki.

KURSY DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Ich program uzależniony jest od wieku grup szkoleniowych. Zajęcia żeglarskie skierowane do najmłodszych dzieci są bogate w gry i zabawy, co ma na celu przekonanie dzieci do żeglarstwa jako sposobu spędzania wolnego czasu. Uczymy się podstaw żeglarstwa, poznajemy tajemnicę działania steru i żagla oraz zachęcamy dzieci do samodzielności na wodzie. Nie chcemy jednak niczego przyspieszać. Samodzielnie w najmłodszych grupach wiekowych pływają tylko ci, którzy się czują na to gotowi. Pozostali dzielą ster z kolegą, lub koleżanką.

Wiemy, że nie zawsze znajduje to zrozumienie u rodziców. Wolimy jednak kiedy po dwóch tygodniach dziecko z uśmiechem na twarzy stwierdza, że żeglarstwo jest super i chętnie wróci na zajęcia, niż kiedy odmawia różaniec w podzięce za koniec kursu. Nie będziemy straszyć, a zachęcać, rozśmieszać i bawić się - w końcu to wakacje. Co oczywiście nie oznacza, że żeglarstwa nie można się przestraszyć. Czasem mocniej powieje i obecność koleżanki wcale nie ratuje sytuacji, wręcz przeciwnie czasami pogarsza – krzyczmy we dwie, trener lepiej usłyszy 🙂 Czasem jest strach, czasem łzy, czasem guz na głowie, ale ostatecznie udaje nam się opanować sytuację i ten mały przestraszony żeglarz płynie tam gdzie chce, lub mniej więcej tam gdzie chce – bo chce do brzegu, a płynie do boi, czyli płynie tam, gdzie chce trener 🙂 Początki jak w każdym sporcie są wymagające, potem z każdym dniem jest coraz więcej frajdy i uśmiechu. A dzieci coraz bardziej wierzą w siebie, coraz szybciej podejmują samodzielne decyzje, coraz dzielniej mierzą się z wiatrem. To jeśli wieje. Często zdarza się jednak, że cały kurs odbywa się bez nawet jednego „o jejku!”, bo pogoda jest zbyt łaskawa. To właśnie pogoda jest najważniejszym elementem żeglarskich przygód.

Im starsze dzieci, tym szybciej podejmowana jest decyzja o samodzielnym prowadzeniu jednostki. W starszych grupach po dwóch tygodniach zdecydowana większość kursantów jest w stanie wykonać podstawowe manewry, takie jak zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, utrzymanie jachtu na kursie, utrzymanie odpowiedniej pozycji podczas żeglugi oraz manewry bezpieczeństwa, m. in. stawianie jachtu po wywrotce. Wszystko to jest jednak bardzo indywidualne. Z naszego doświadczenia jasno wynika jednak, że im mniejsze napięcie na szybkie efekty, tym większa przyjemność i sprawność pływania.

 

KURSY DLA ZAAWANSOWANYCH

Kontynuacja kursów żeglarskich jest dla osób, które są zainteresowane rozwijaniem swoich umiejętności żeglarskich. Wprowadzamy tutaj elementy szkolenia regatowego. Rozpoczynamy oczywiście od rozpływania i opanowania jachtu, ponieważ część uczestników trafia do tej grupy po rocznej przerwie w żeglowaniu. Kiedy już wszyscy przypomną sobie podstawowe manewry zaczynamy się przymierzać do poznawania zasad żeglowania regatowego. Poznajemy procedury startowe oraz rozmawiamy o tym jak sprawić, aby płynąć szybciej, niż inni. Instruktorzy używają coraz więcej trudnych słów, a ich wymagania zaczynają rosnąć. Uczestnicy zaczynają rozumieć, że ten sport wymaga ogromnego skupienia, czujności i szybkich decyzji.

Sprawność fizyczna i refleks mają znaczenie, ale na tym etapie to głowa decyduje o tym kto pierwszy zbliża się do linii mety. Wszystko to się oczywiście dzieje z uwzględnieniem faktu, że są wakacje. Treningi są bardzo ważne, jednak w przewie od szkoły młodzieży należy się trochę śmiechu i swobody. Tych, którzy poczują, że żeglarstwo regatowe to ich świat, że kręci ich mierzenie się z falą i wiatrem, że sprawia im przyjemność pokonywania własnego strachu i zmęczenia, że dobrze czują się wśród ludzi, którzy w silnym wietrze znajdują przyjemność, że lubią spędzać czas na wodzie i świeżym powietrzu, że lubią wspólnie się zastanawiać jak załatać dziurę w burcie zapraszamy na treningi do naszego Klubu Sportowego.